آموزش عکاسی،تصویربرداری،فیلمسازی و تهیه کنندگی تلویزیون

رهبر امامدادی

تهیه عکس سیاه وسفیدازطریق فرمتRAW

mono-raw-final 

عکس آنلاین / عالیه سعادت پور : با تنظیم کردن رنگ و تنالیته یک عکس خام (RAW) ، شما می توانید یک عکس سیاه و سفید چهره تاثیرگذار تهیه کنید. به دلیل اینکه عکسهای خام حاوی اطلاعات بیشتری از عکسهای JPEG هستند شما می توانید با استفاده از آنها عکس های مونوکروم بدون کاهش کیفیت تهیه کنید. با تغییر دادن رنگ های طبیعی عکسهای خود شما می توانید عکسی کاملاً قابل توجه درست کنید.

mono-raw-04۱- کاهش اشباع رنگ : برای شروع، لغزنده اشباع رنگ را به سمت چپ برده تا نسخه تک رنگ عکس ایجاد شود. در این حالت چهره سیاه سفید بدون کنتراست و با نور تخت و صاف ایجاد می شود. لغزنده اشباع را به حالت اول و روی صفر برگردانید و برای تهیه یک عکس سیاه سفید با نور و سایه بهتر و بسیار تاثیرگذارتر آماده شوید.

.

mono-raw-02۲- نقاط روشن در معرض از بین رفتن : قبل از تبدیل عکس به سیاه و سفید لازم است که کنتراست آن را افزایش دهید. میتوانید از قسمت قرمز هیستوگرام مشاهده کنید که بخشی از نقاط روشن در این تصویر در معرض خطر از بین رفتن قرار دارد. جعبه اخطار از بین رفتن نقاط روشن در قسمت بالای سمت راست هیستوگرام قرار دارد و شما می توانید این نقاط را به صورت لکه ای قرمز رنگ بر روی عکس ببینید.

.

mono-raw-03۳- کاهش نوردهی : اگرچه عکس خام بیش از اندازه نوردهی شده است ولی شامل اطلاعات کافی برای شما برای تغییر نوردهی و دریافت جزئیات برای پیکسل های از بین رفته است. لغزنده اکسپوژر را به سمت چپ تا ۳۵/۰ – ببرید. اخطار از بین می رود و نمودار مربوط به قسمت های روشن در هیستوگرام به سمت چپ و به سمت تنالیته متوسط حرکت می کند و جزئیات بیشتری را در چهره شما نشان می دهد.

.

mono-raw-04۴- بهبود کنتراست : برای اینکه در عکس تبدیل شده سیاه سفید، محدوده وسیع تری برای کار با نور داشته باشید، لغزنده ترمیم را به سمت راست برده تا عدد ۴۰+ را نشان دهد. این عمل باعث می شود که جزئیات بیشتری در نقاط روشن تر مانند صورت، قسمت سفیدی چشم و دهان ذخیره کند.

.

mono-raw-05۵- بالابردن کنتراست چشم ها : چشم ها مهمترین قسمت یک چهره است، و شما معمولاً اول از همه به آنها توجه می کنید. برای یک عکس سیاه سفید تاثیرگذار، شما می توانید کنتراست بین چشم ها و مژه های سیاه را افزایش دهید. با افزایش لغزنده سیاه به ۱۵، شما می توانید مقدار تیرگی مژه ها را بدون تغییر دادن تنالیته و روشنایی کل عکس تقویت کنید.

.

mono-raw-06۶- رنگی و سیاه و سفید : مراحل تبدیل عکس سیاه و سفید که در این آموزش به آن می پردازیم، می تواند رنگ های مختلف را به محدوده وسیعی از تنالیته خاکستری تبدیل کند. با افزایش مقدار رنگ عکس ها، شما می توانید به فرآیند تبدیل به سیاه و سفید اطلاعات بیشتری جهت کار با آن بدهید که منجر به محدوده وسیع تری از شدت سیاه ها، خاکستری ها و سفید ها می شود.

.

mono-raw-07۷- تنالیته قوی تر برای پوست : لغزنده اشباع رنگ، همه رنگ ها را در چهره به یک اندازه افزایش می دهد ولی این عمل می تواند باعث ایجاد پوست نارنجی ناسالم شود. مقدار اشباع رنگ را در حالت اولیه صفر رها کنید و لغزنده vibrance را به ۴۳+ افزایش دهید. این عمل باعث می شود که رنگ کل چهره افزایش یابد ولی به آرامی و به تدریج بر روی تنالیته پوست تاثیر می گذارد.

.

mono-raw-08۸- برطرف کردن عیب ها : برای تهیه چهره بی نقص، ۱۰۰% زوم کنید. اگر سوژه پوست خوبی در آن روز ندارد، ابزار رتوش را برداشته و آن را روی التیام کردنHeal قرار دهید. نشانه گر را کلیک کنید و بر روی قسمتی که نمی خواهید، بکشید تا اطراف آن دایره ای قرمز رنگ ترسیم شود. دایره سبز رنگ را بر روی قسمت شفاف و صاف پوست قرار دهید.  پوست شفاف بر روی قسمت لکه دار قرار می گیرد و به صورت یکپارچه آن را برطرف می کند.

mono-raw-09۹- تبدیل به سیاه و سفید : بر روی قسمت HSL/Greyscale کلیک کنید و مربع تبدیل به سیاه و سفید را انتخاب کنید. لغزنده ترکیب سیاه و سفید به طور اتوماتیک تلاش می کند که عکسی با محدوده مناسب از سایه ها و روشنایی ها تهیه کند. جهت بازگشت به حالت اولیه صفر، قسمت Default را کلیک کنید.

.

mono-raw-10۱۰- اضافه کردن درخشش به چشم ها : برای افزایش کنتراست بین تنالیته پوست، لغزنده قرمز را به ۱۱- و نارنجی را به ۱۵- بکشید. برای ایجاد کنتراست بین پوست و مو، زرد را به ۲۷- ببرید. مقدار جزئی رنگ آبی در چشم ها وجود دارد بنابراین رنگ آبی را جهت روشن کردن آنها تا ۲۸+ افزایش دهید. با تنظیم لغزنده های رنگ شما می توانید کنتراست بین مو، پوست  و چشم های سوژه خود را افزایش دهید.

.

mono-raw-11۱۱- ایجاد vignette : بر روی قسمت تصحیح اشکالات لنز کلیک کنید. لغزنده vignette جهت روشن و تیره کردن حاشیه های عکس برای جبران و رفع عیوب ایجاد شده توسط لنز می باشد. شما می توانید از آن به صورت خلاقانه استفاده کنید لذا مقدار آن را به ۸۶- و نقطه تعادل ۱۸+ تغییر دهید. این عمل با ملایمت اطراف چهره را تیره کرده و چشم ها را به سوژه اصلی تبدیل می کند. با استفاده از این تکنیک سعی کنید نسخه های دیگری را تهیه کنید.

mono-raw-12۱۲- هر یک از تغییراتی که شما بر روی چهره انجام دادید می تواند در هر زمانی متوقف شود، حتی بعد از آنکه دکمه پایان را جهت بستن فایل کلیک کردید. فایل خام اصلی بدون تغییر باقی خواهد ماند. تغییراتی که شما انجام دادید در کنار عکس خام در فایل دیگری ذخیره می شود تا برنامه فوتوشاپ بداند که در زمان آینده که عکس چهره را باز می کنید کدام تنظیمات را استفاده کند.

.

                                  mono-raw-final

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 1 بهمن‌ماه سال 1388 ساعت 09:51 ق.ظ | نویسنده: رهبرامامدادی | چاپ مطلب 5 نظر